Nowe wyzwania i okazje
związane z pracą zdalną w
kryzysu COVID

April 16th, 2020 /  by Jesse Miller

W obecnej sytuacji z rozprzestrzeniającym się COVID 19 pracownicy zdalni stają się nową normą.


Zarówno niewielkie firmy jak i te notowane na liście Fortune 500 bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że przestrzeń internetowa może być bardzo niebezpieczna.  Jednak mając wybór między zawieszeniem całej działalności ze względu na kwarantannę i niedostępnością intranetu, który skonfigurowany jest do ochrony przed cyberprzestępczością, decyzja może być tylko jedna.   

W obecnej sytuacji z rozprzestrzeniającym się COVID 19 pracownicy zdalni stają się nową normą. Ta nowa organizacja pracy wiąże się z nową odpowiedzialnością, która może wyrządzić w firmie nieodwracalne szkody. W Internecie Rzeczy coś tak przyziemnego jak wideo domofon może stać się słabym punktem w strukturze obronnej firmy. Tak naprawdę, każde urządzenie podłączone poza prywatną siecią firmową stanowi potencjalną bramę dla intruza w sieci.

Tak naprawdę, obecnie otworzyło się morze możliwości nawet dla najbardziej niewyrafinowanych hakerów, wykorzystujących proste technologie cyberprzestępcze


Prawie wszyscy pracownicy zdalni podłączeni są do Internetu Rzeczy. Laptopy, aplikacje komunikacyjne, smartfony, inteligentne telewizory, asystenci cyfrowi, elektroniczne nianie, a nawet lodówki - wszystkie te urządzenie są możliwymi punktami wejścia. Z punktu widzenia zdalnych pracowników wydawać mogłoby  się, że te pozornie nieszkodliwe urządzenia mogą jedynie doprowadzić do  naruszenia ich prywatności, jeśli ktoś próbowałby się do nich włamać.  Tymczasem, dla ich pracodawcy każde podłączone urządzenie zaangażowane w ich pracę online to coś w rodzaju laski dynamitu umieszczonej w ich sieci.     

Według Gartnera, w nadchodzących latach „Internet Rzeczy” obejmie siedem miliardów urządzeń. Każde z nich stanowi potencjalny dostęp do najbardziej zabezpieczonych danych firmy. W 2017 roku haker uzyskał dostęp do kasyna przez podłączone do sieci akwarium. Niedawno, firma  Ring dostawca  systemów zabezpieczeń domowych, której właścicielem jest Amazon, została pozwana w postępowaniu zbiorowym przez użytkowników, po tym jak jej system padł ofiarą ataku hakera, w wyniku czego zostali oni poszkodowani. Tak naprawdę, obecnie otworzyło się morze możliwości nawet dla najbardziej niewyrafinowanych hakerów, wykorzystujących proste technologie cyberprzestępcze.

Dla firm to wyzwanie, a dla zwolnionych pracowników okazja

Obecny trend rynkowy wykazuje gwałtownie wzrastającą  stopę bezrobocia, zwiększa się  też zapotrzebowanie na specjalistów od cyberbezpieczeństwa, gdyż  branża ta boryka się z największym deficytem pracowników na świecie. 

Marcin Ostrzycki, Prezes Zarządu HackerU Poland, lidera edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, niestrudzenie pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Ostrzega również, że  szczególnie teraz w firmach jest widoczna pilna potrzeba podjęcia działań w tym zakresie. „Niedobór pracowników nie jest niczym nowym, ale w nadchodzących miesiącach spodziewamy się gwałtownego wzrostu zapotrzebowania w branży cyberbezpieczeństwa”.

„Niedobór pracowników nie jest niczym nowym, ale w nadchodzących miesiącach spodziewamy się gwałtownego wzrostu zapotrzebowania w branży cyberbezpieczeństwa”.

„Niezmiernie ważne staje się zniwelowanie tego niedoboru pracowników poprzez sektor edukacji w zakresie Cyber Security i pracujemy nad tym, aby to zmienić”

Zwolnieni pracownicy mają szansę zainwestować w siebie i zdobyć kompetencje poszukiwane w przyszłości na rynku pracy.


Marcin uważa również, że zwolnieni pracownicy mają szansę zainwestować w  siebie i zdobyć kompetencje poszukiwane w przyszłości na rynku pracy. „Szkolimy do standardów zawodowych w bardzo krótkim czasie, opracowaliśmy program nauczania, w którym studenci nie potrzebują wcześniejszego doświadczenia oraz oferujemy naszym studentom gwarancję pracy” 

Nasuwają się pytania: Czy przy tak wielu zwolnieniach w związku z masową kwarantanną, instytucje edukacyjne nadążą za zapotrzebowaniem na najbardziej poszukiwane umiejętności zawodowe na świecie? Czy to pokolenie będzie podążać za wezwaniem do walki w cyberprzestrzeni?


Cybersecurity specialist - a new career path and well-paid jobs